Tę układankę wykorzystałam na matematyce w okresie karnawału. Zadaniem pierwszoklasistów było dobranie lalkom masek na bal. Każda lala wraz z maską kosztowała 10 złotych. Dzieci szukając par dopełniały do 10.
piątek, 29 lipca 2016
Idziemy do restauracji
Co matematyka ma wspólnego ze smacznym jedzeniem? Każdy kto chociaż raz był w restauracji wie, że matematyka jest nam potrzebna, także wtedy, gdy chcemy coś zjeść, bo? Bo musimy kalkulować, liczyć i sprawdzać ile i za ile możemy smacznie zjeść. Dzieci bardzo lubią bawić się w restaurację. Tę zabawę mogą przygotować same dzieci. Wystarczy poprosić, by przyniosły z domu kolorowe gazety. Niemal w każdej znajdziemy ilustracje, które wykorzystamy do przygotowania menu. A potem zabawa. Co możesz kupić za 100 złotych? Ile otrzymasz reszty?
Uporządkuj potrawy od najtańszej do najdroższej? Która potrawa jest najdroższa? Ile zapłacimy za zakup obiadu dla czteroosobowej rodzinki ...itp.
środa, 27 lipca 2016
Zagadki logiczne
Dzieci tak jak dorośli lubią rozwiązywać zagadki logiczne. Do tego typu zadań możemy wykorzystać na przykład karty. Układamy je według wymyślonej zasady. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie zasady i dołożenie odpowiedniej karty. Po jednej, dwóch zabawach dzieci mogą bawić się w parach. Same dla siebie będą nauczycielami i wychwycą pomyłki kolegów. Cała klasa jest aktywna. Czy można chcieć więcej?
Mnożyć z apetytem
Któż z nas nie chciałby, aby dzieci mnożyły chętnie i z "apetytem"? Jest na to sposób? Nawet nie jeden!
Dzieci lubią arbuzy, prawda?
Właśnie dlatego do utrwalania tabliczki mnożenia postanowiłam wykonać arbuzową grę i? I powstała "arbuzowa tabliczka mnożenia"! Zabawa polega na tym, aby dopasować do siebie dwie cząstki arbuza. Można zrobić wersję stojącą lub płaską, jak kto woli. Przy okazji można z dziećmi porozmawiać na temat korzyści wynikających ze spożywania owoców( w tym arbuza) i utrwalić pojęcie "połowa".
wtorek, 26 lipca 2016
Wachlarzowy słowniczek
Wachlarzowy słowniczek to pomysł jak pomóc dzieciom w pisaniu. Gdy dzieci zaczynają pisać opowiadania taki wachlarz okaże się niezastąpiony.
Dlaczego? Wachlarzowy słowniczek to zbiór wyrazów, często synonimów, dzięki którym to samo możemy napisać nie tak samo.
Dlaczego? Wachlarzowy słowniczek to zbiór wyrazów, często synonimów, dzięki którym to samo możemy napisać nie tak samo.
Uczniowie klas młodszych często w swoich tekstach powtarzają wyrazy. Pisanie opowiadania z wachlarzem będzie teraz o wiele łatwiejsze. Takie wachlarze można przygotować z dziećmi. Milusińscy mogą, podzieleni na grupy, zebrać na kartkach własny bank słów. Potem wystarczy na lekcji plastyki zrobić wachlarze i wpisać słowa z "banku". Zadowolenie dzieci gwarantowane.
Matematyczny ogród
Zabawa na matematyce pomaga w przełamywaniu strachu przed liczeniem, oswaja lęk przed pomyłkami i niepowodzeniami. Podczas zabawy dziecko zapomina, o tym, że liczy, a bawiąc się doskonali umiejętność obliczania różnych działań. "Matematyczny ogród" jest jedną z takich zabaw, która utrwala mnożenie i pozwala w praktyce stosować dzielenie(często z resztą), a nawet wprowadza propedeutycznie obliczanie pola prostokątów. Do zabawy (dla dwójki dzieci) potrzebujemy jedną kartkę w kratkę, parę flamastrów(lub kredek), kostki do gry i wycięte dziurkaczem kwiaty.
Dzieci rzucają na zmianę dwoma kostkami i rysują na kartce, swoim flamastrem pole odpowiadające iloczynowi wyrzuconych oczek. W zaznaczonym "ogródku" wolno im posadzić tyle kwiatów, ile w iloczynie mieści się dziesiątek. Kwiatki można przykleić lub układać na zaznaczonym polu.
niedziela, 24 lipca 2016
Uwaga! Czytamy wiersz.
Do nauki cichego czytania ze zrozumieniem możemy wykorzystać ilustracje. Zadaniem dzieci jest ciche przeczytanie wiersza, a następnie wybranie tych obrazków, którymi można zilustrować treść. Przedstawione przeze mnie ilustracje można wykorzystać do wiersza "Na straganie". Możemy też poprosić dzieci, by na zadanie wykonały własną ilustrację do innego wiersza i by była to ilustracja z "pułapką" dla czytających. Do zadania przygotowujemy teksty różnych wierszy, dla każdego dziecka inny. Obrazki dzieci wraz z tekstami możemy wykorzystać do zabawy "Uwaga! Czytam wiersz."
Ortograficzna łąka
Nauka ortografii może i powinna odbywać się w formie zabawy. Jedną z wielu propozycji takich zabaw są ortograficzne kwiatki. Wykonałam je z zakrętek i karteczek z trudnościami. Wyrazy zapisałam z lukami(brak w nich niektórych liter np. liter ó i u ). Zadaniem dzieci jest uporządkowanie płatków kwiatków tak, aby powstały kwiatek z ó i kwiatek z u itp. Do przygotowania pomocy wykorzystałam też pudełka i worek, aby wszystko po zabawie znalazło swoje miejsce na półce.
Dzieci chętnie sięgają, po tę ortograficzną zabawę. Zasadzone na ortograficznej łące kwiatki możemy wykorzystać np. do układania zdań z trudnościami, zapisywania ich w słowniczku ortograficznym, układania rodziny wyrazów itp.
piątek, 15 lipca 2016
Ilustrowany słowniczek
Literkowo
W klasie pierwszej nie sposób obejść się bez literek, z których dzieci układają najpierw sylaby, potem proste wyrazy i na końcu zdania. Niestety nie posiadamy już bogato wyposażonych wyprawek, których nieodłącznym elementem były literki. No cóż...i temu da się jakoś zaradzić. Wystarczy na grubej kartce wydrukować alfabet. Należy go jednak tak zmodyfikować, by literki częściej pojawiające się w słowniku były w kilku egzemplarzach. Chodzi mi głównie o samogłoski, ale nie tylko. Trzymanie liter w kopercie nie jest dobrym rozwiązaniem, bo za każdym razem dzieci szukają literek. Proponuję wykonać, dwie, trzy kartki do segregacji(patrz foto), które dzieciom bardzo ułatwią szukanie literek. Każda będzie na wyciągnięcie ręki. Pomoc przyda się nawet wtedy, gdy dysponujemy tablicą interaktywną, gdyż przy tablicy pracę wykonuje jedno dziecko, a z literkami robią to wszyscy równocześnie.
czwartek, 14 lipca 2016
Dzieci listy piszą
Jak zachęcić dzieci, by napisały ciekawy, długi list? Trzeba znaleźć dzieciom adresata, do którego taki list warto, ba nawet trzeba napisać. Pisanie listów należy starannie przygotować. Ja moich uczniów zapoznałam z dziećmi, które na takie listy bardzo czekają. Ich nazwiska i adresy znalazłam na stronce "Marzycielskiej poczty". Najpierw uczniowie na lekcji plastyki wykonali ozdobne koperty, a potem listy już same się pisały. Dobrze, że przy okazji nauki pisania listów mogliśmy chorym dzieciom sprawić radość.
Kto pyta nie błądzi
wtorek, 12 lipca 2016
Scenografia -Na straganie
Na straganie
Zabawa w teatr to nieodłączny element pracy nauczyciela w klasach młodszych. Wspólne próby, występy, wykonywanie dekoracji czy strojów pozwala scalać i integrować zespół klasowy. A co powiecie na ekologiczne stroje (wykonane z pudełek) do wiersza Jana Brzechwy "Na straganie"?
Pomysł jeden z wielu, ale ile uciechy miały dzieci przy tej pracy.
Polecam!
Mnożenie i karty
Mnożymy z kostką
Nauka tabliczki mnożenia wymaga wielokrotnych powtórzeń. Zanim dziecko opanuje ją na pamięć musimy podjąć wiele urozmaiconych zabaw np. zabawę z kostką i planszą. Za każdym razem rzucamy dwa razy kostką. Liczby jakie wylosujemy mnożymy przez siebie i na planszy zaznaczamy wynik(jedna kreska w miejscu, gdzie znajduje się odpowiedni iloczyn). Gramy na czas. Wygrywa ta osoba, która w wyznaczonym czasie zaznaczy więcej kwadratów. Swoje wyniki zaznaczamy wybranym kolorem. Kwadrat "należy" do tej osoby, która go domknie rysując ostatnią, czwartą kreskę.
poniedziałek, 11 lipca 2016
Parzyste opowiadanie
Milcząca ortografia
Subskrybuj:
Posty (Atom)