środa, 28 września 2016

Dziecko w roli nauczyciela

Kto powiedział, że tylko nauczyciel może uczyć dzieci? Dzieci świetnie dają sobie z tym radę same! Mój pomysł wykorzystany i sprawdzony w klasie to wakacyjne opowieści dzieci o podróżach. Do opowieści wykorzystałam tablicę interaktywną, która świetnie spełniła swoją rolę, bo? Bo dzieci mają mnóstwo niewywołanych zdjęć i filmików ze swoich wojaży.

Świadomość tego, że będą opowiadać o wakacjach przed całą klasą, że zdjęcia będą oglądane przez wszystkich sprawia, że dzieci same dopytują rodziców o szczegóły wyprawy. Czymś trzeba przecież zainteresować rówieśników, więc utrwalają sobie miejsca, które odwiedziły prowadząc wyśmienicie te swoje prezentacje.

wtorek, 20 września 2016

Matematyczne mrowisko


Matematyczne mrowisko to sposób, aby dzieci, poprzez zabawę, utrwalały tabliczkę mnożenia. 

Jest to rodzaj samouczka. Karty wykonałam  tak, by możliwa była samodzielna ocena poprawności udzielanej odpowiedzi. 
 Z tyłu, na mrówkach, umieściłam wyniki iloczynów. Dziecko może, więc sprawdzać, czy podało właściwy. Dzieci mogą się  bawić w parach podliczając na koniec, komu lepiej poszło. 

Mrówki znalazłam  TU:

Matematyczne smaki

 Wrzesień to miesiąc, w którym lato ustępuje miejsca jesieni. Na końcówkę lata mam matematyczne, lodowe smaki.
 Układanka, którą chcę zaproponować jest kolorowa i przywołuje dziecięce wspomnienie lata.


Wystarczy kilka kartek kolorowego papieru lub kolorowy tusz w drukarce i układanka gotowa.



Pomysł i gotowe wzory znalazłam na francuskiej stronce. Polecam.

wtorek, 13 września 2016

Sposób na mnożenie

Co zrobić, żeby dzieciom chciało się chcieć? Trzeba je zaskakiwać, zaciekawiać, motywować i nagradzać. Myślę, że zaproponowany przeze mnie sposób na mnożenie spełnia te wymagania. 
 Gdy wysypiemy przed dziećmi połówki kolorowych kół będzie ciekawie.
 A potem to już pójdzie "lawinowo" i z motywacją, i z nagrodą i z zaskoczeniem. Zadaniem dzieci jest dobranie wyniku do działania, a nagrodą za dobrze wykonaną pracę kółko, które tworzy kolorystyczną całość. 
I najważniejsze dzieci same mogą wykonać podobne kółka parując wyniki także dzielenia, dodawania czy odejmowania. Miłej zabawy!

sobota, 10 września 2016

Cytrynkowe mnożenie

Kolejne memo do nauki tabliczki mnożenia wykonałam na wzór plasterka cytryny.
Po co kolejne?
Przecież na raz trzeba zająć całą klasę. Jedni będą się, więc bawić arbuzami, inni poziomkami, a ci ostatni poukładają plastry cytryny.

Apetyt na mnożenie gwarantowany!

piątek, 9 września 2016

Mój świat w liczbach

Praca, którą chcę zaproponować  została zatytułowana przeze mnie " Ja i liczby w moim życiu". Ma  na celu lepsze poznanie się rówieśników, a przy okazji utrwala liczenie, bo? Bo dzieci robiąc swoje wizytówki "szyfrują" informacje na swój temat przy pomocy różnych działań. Ja przygotowałam dzieciom takie karteczki z  wiadomościami  o nich, które można "zamienić" na działania. Pomogłam też w wykonaniu portretów drukując gotowe sylwety. 

Szablon twarzy znajduje się tutaj.

Chciałam aby uczniowie skupili się na liczeniu, a nie na rysowaniu. Można oczywiście zaproponować dzieciom samodzielne narysowanie autoportretu lub poprosić o przyniesienie swoich zdjęć.


wtorek, 6 września 2016

Bingo




Do gry w bingo potrzebne są plansze, kartoniki zakrywające i kostki( my wykorzystujemy trzy). Zadaniem dzieci jest zakrycie czterech pól( w pionie, poziomie, po skosie). Uczeń rzuca trzema kostkami i korzystając z wyrzuconych oczek oblicza sumy, różnice, iloczyny i ilorazy. Robi to tak, aby uzyskać pożądany wynik. Z liczb 5,4, 6 można otrzymać np 5x4 +6=26, 5-4+6=7 czy 5x6+4=34 itd. Plansze do tej zabawy matematycznej są tu:
Na polecanej stronie znajduje się opis innej wersji tej gry. Polecam!



sobota, 3 września 2016

Więcej wiem


Na lekcję przygotowujemy ciekawe informacje z jakiejś dziedziny wiedzy. Możemy przynieść np. teksty popularnonaukowe wycięte z gazet, czy informacje wydrukowane z Internetu. Poziom trudności tekstu dostosowujemy do możliwości dzieci.  Rozdajemy kartki dzieciom.

Ich zadanie polega na  przygotowaniu pytań sprawdzających zrozumienie tekstu. Gromadzimy taki bank pytań z tekstami. Na innej lekcji najlepiej po kilku dniach rozdajemy dzieciom pytania wraz z tekstem (dzieci wymieniają się kartkami) i prosimy, by udzieliły odpowiedzi na pytania. W czasie tego zadania weryfikujemy pytania. Zastanawiamy się : czy pytania nie były za łatwe, za trudne, czy były zrozumiałe, czy dotyczyły tekstu itp
Teksty możemy też wykorzystać do sporządzania streszczeń. Zadaniem dzieci będzie, wtedy pozbycie się jak największej liczby "niepotrzebnych" słów.  

Jesienne listy



Jesień depcze już po piętach lata, bo i  jabłka już rumiane, i słoneczniki zmężniały, i dynia się nadyma. Piękna jest  końcówka lata! Urocza jest też polska jesień. Moja propozycja jak zatrzymać to piękno na dłużej brzmi banalnie: "skieruj wzrok, zauważ, a potem utrwal wierszem, zdjęciem, obrazkiem ...a może listem.  Ja prezentuję listy dzieci, które powstały już kiedyś...i cieszą moje oko także teraz po kilku latach. Zebrane w książeczkę inspirują następne pokolenia do twórczych działań, by napisać list do jesieni, a potem wykonać piękną, ozdobną papeterię. Polecam!