poniedziałek, 29 sierpnia 2016

Magiczny kwadrat


Matematyczna łamigłówka "magiczny kwadrat" jest znana chyba wszystkim. Do zabawy proponuję wykorzystać planszę i zakrętki.  Z tyłu planszy należy napisać ile wynoszą sumy liczb w pionie, poziomie i skosie figury. Do woreczka wkładamy 8 zakrętek( więcej niż miejsc na planszy).. Taką zabawkę mogą wykonać sami uczniowie.
Do kwadratów dorobiłam znaczki-emotikony, aby każda plansza łatwo "znalazła" swój worek z liczbami. A przy okazji, dzieci poćwiczą spostrzegawczość.


Laminarka



Laminarka to bardzo przydatne i pożyteczne urządzenie, które pomaga wielu nauczycielom w pracy. Laminowane pomoce mają przedłużony okres "przydatności do użycia", ale? Ale za folie do laminowania trzeba płacić. Dlatego zachęcam wszystkich do oszczędnego z nich korzystania. Gdy robiłam  magiczny kwadrat obok niego laminowałam słownictwo do "ortokwiatków".

piątek, 26 sierpnia 2016

Alfabet zalet


Czy młodszy wiek szkolny to już czas, by pomóc dziecku odkrywać jego wartość? Tak, tak, tak...
Dorośli, którzy z poczuciem własnej wartości mają  problem wiedzą, że korzenie takiego stanu rzeczy często sięgają okresu wczesnego dzieciństwa. Co zrobić i jak to zrobić, by dziecko czuło się wyjątkowe i wartościowe także w szkole. Na pewno nie załatwi tego ani jedna lekcja, ani jedna rozmowa.  Takich działań należy podejmować wiele. Jedna z moich propozycji została zaczerpnięta z anglojęzycznych stron nauczycieli.  Każde dziecko zapisuje swoje imię. Jeśli imię jest bardzo długie poszukajmy zdrobnienia. Obok każdej litery zapisujemy zaletę dziecka na tę literę. Przykład z imieniem Ada.

Ambitna
Dobra
Aktywna

Ponieważ dzieci w młodszym wieku szkolnym mogą mieć trudności z nazwaniem swoich zalet przygotowałam specjalny alfabet, który umieściłam na kolorowych karteczkach. Będzie on dostępny dla dzieci podczas tworzenia "miłych wizytówek".

Mix bajek


Mix bajek to propozycja zainspirowana pomysłem pani Beaty Piotrowicz. Ta nauczycielka proponuje co prawda grę, ale... pomieszanie bohaterów, wydarzeń i miejsc bardzo mi się spodobało.

Jestem też pewna, że spodoba się dzieciom. Moi uczniowie wylosują sobie swój zestaw słów do pracy kreatywnej, do zilustrowania lub do zapisania swojego pomysłu na tekst bajki.  Do zestawu otrzymają też kolorowe karteczki ze słowami do pisania  nazwany przeze mnie "pomocnikiem piszącego opowiadanie".

środa, 10 sierpnia 2016

Dodawanie z kostką

Gra "Dodawanie z kostką" przeznaczona jest dla dwóch graczy. Do zabawy potrzebne są:plansza, zakrętki(żetony), kostka. 
Dziecko rzuca kostką i ilość wyrzuconych oczek dodaje do liczy, która znajduje się u góry planszy. Następnie szuka na planszy pola z obliczoną sumą i kładzie tam swoją zakrętkę. Wygrywa gracz, który ułoży w poziomie, pionie lub po skosie trzy swoje zakrętki.

wtorek, 9 sierpnia 2016

Ja tak, a ty nie

Dzieci można aktywizować na wiele sposobów. Należy pamiętać, że np. aktywność werbalna jest ściśle związana z aktywnością intelektualną. Zabawa "ja tak, a ty nie" jest pomysłem na to jak  pobudzać aktywność słowną i myślenie kreatywne.
Dzieci losują karteczki z instrukcją do opowiadania, a potem opowiadają w parach (lub w grupie osób), używając podanych słów. Przykładowe pary wyrazów znajdują się na zdjęciach.

 Zabawa jest też okazją do kształtowania umiejętności uważnego słuchania. Tylko wtedy, gdy dzieci słuchają się nawzajem potrafią ułożyć spójne opowiadanie.

Zakrętkowo


Świat zakrętek jest kolorowy i różnorodny. Zakrętki mają różne wielkości, kolory, kształty(są przecież także zakrętki od płynów do płukania, szamponów). "Zakrętkowo" to pomysł, by zbierać zakrętki, a potem wykorzystać je do twórczej zabawy. Można: układać "zakrętkowe rozety", budować wieże,

węże,

 szlaczki.


Pozwólmy się dzieciom nimi pobawić, a same wymyślą wiele zastosowań. Ta zabawa rozwija małą motorykę, myślenie.

Zakrętkowe mnożenie


Zabawy utrwalające tabliczkę mnożenia powinny być urozmaicone i ciekawe. Tylko wtedy uda nam się zachęcić dzieci do powtórzeń, które zostawią  trwałe ślady w pamięci i o dobrej zabawie, i o tabliczce  mnożenia. A przecież, oto nam chodzi. Zabawa polega na tym, aby znając iloczyn(dzieci widzą go na małych zakrętkach) wymyślić przykład mnożenia. 

Jeśli dziecko odpowie dobrze, zabiera parę. 

W przypadku, gdy uczeń poda  inny przykład, niż ten pod zakrętką, (zdarza się przecież, że iloczyny są takie same mimo tego, że czynniki już nie) nie zabiera pary tylko odwraca wynik do "góry". Tak samo robi, gdy poda złą odpowiedź. 

Na końcu zabawy uczestnicy starają się poprawić błędy i odtworzyć z pamięci zasłonięte przykłady mnożenia. Komu się uda zabiera parę. Zabawę tę można przeprowadzić w parach lub dziecko może bawić się samo. Zmodyfikowana wersja tej zabawy to układanie zakrętek na czas(przykrywaniu dużych, małymi). Potem tylko sprawdzamy poprawność wykonania układanki. Źle obliczony przykład to karne 10 sekund.

poniedziałek, 8 sierpnia 2016

Skrzynia skarbów na polskim


Nauka części mowy powinna być prowadzona w formie zabawy. Wyszukiwanie w tekście czy w pamięci wskazanej przez nauczyciela części mowy jest najczęściej nudne, monotonne, a bywa, że za trudne. Zabawę z rzeczownikiem, a potem z przymiotnikiem można zacząć od skompletowania w klasie skrzyni skarbów. Mogą w niej być: przybory szkolne, pudełka po produktach spożywczych czy maskotki. Wprowadzając pojęcie rzeczownika można wskazać wtedy dzieciom pudełko skarbów i nazwać ukryte w niej przedmioty rzeczownikami. Gdy wspólnie z dziećmi nazwiemy jakie są te nasze skarby, będzie to już tylko krok do przymiotnika. W początkowym etapie nazywania przymiotów skarbów, możemy wykorzystać kolorowe karteczki z przymiotnikami.

 Na kartkach umieśćmy też przeciwieństwa, będzie dodatkowa atrakcja. Jak się bawić? Można wylosować maskotkę i wymyślać jak najwięcej pasujących do niej przymiotników, albo wyciągnąć kilka karteczek z  przymiotnikami i do nich dopasować rzeczowniki. 

Można też zmieniać końcówkę przymiotników w zależności od rodzaju rzeczownika czy je stopniować, albo układać zdania z lukami w których zabraknie przymiotnika. Zadaniem dzieci będzie wtedy dopasowanie właściwego.
Skrzynię skarbów (wraz z przymiotnikami) możemy wykorzystać do opisu czy zabawy logicznej, co tu nie pasuje?(ostatnia fota)

Wakacje zatrzymać na dłużej


Czy można przedłużyć wakacje? Są na to sposoby? Tak! Można to zrobić organizując w klasie cykl lekcji  poświęconych wakacyjnym podróżom, zabawom, spotkaniom... przeżyciom. Można w ten sposób odroczyć czas zwyczajnego, szkolnego życia wypełnionego obowiązkami i pracą. Po wakacjach.... o wakacjach możemy wspominać na każdej edukacji.   Aby wprowadzić zaciekawienie możemy codzienne zadania ukryć dla dzieci w pudełku.

Takie pudełko skarbów, może zawierać puzzle, muszelki czy przywiezione z wakacji kamienie. To pod nimi ukryjemy kartki z zadaniami.
Moje propozycje:
Dlaczego wakacje są potrzebne?

Jak zachować w pamięci wakacyjne chwile, gdy nie mamy przy sobie żadnych urządzeń?

Nasi rodzice nie mogli zabrać na wakacje...(dokończ wypowiedź)

Nasi dziadkowie nie mogli zabrać na wakacje?(dokończ wypowiedź)

Jak wakacje będą spędzać wasze prawnuki?  

Bądź detektywem i spróbuj zgadnąć jakie dwa słowa(związane z wakacjami) kolega wplata w opowiadanie (wyznaczona osoba opowiada powtarzając wielokrotnie dwa słowa( np. plaża, góry, klapki, morze, autostrada, maliny itp)

Napisz na dwóch karteczkach odpowiedzi na pytania:Gdzie byłeś na wakacjach?Co tam widziałeś? Następnie wrzuć kartki do dwóch pudełek. Gdy wszyscy skończą wylosuj dla siebie dwie kartki. Każdą z innego pudełka i przeczytaj. Uwaga! Może być śmiesznie. 

 Napisz na dwóch karteczkach:W co bawiłeś się na wakacjach? Na czym polega ta zabawa...Następnie wrzuć kartki do dwóch pudełek, gdy wszyscy skończą wylosuj dla siebie dwie kartki. Każdą z innego pudełka i przeczytaj. Uwaga! Może być śmiesznie.
Opowiadaj o wakacjach zaczarowany przez czarodzieja w jakiś przedmiot np. Zabrałem rodzinę Krzysia nad morze. Jestem wygodny, mam automatyczne zamknięcie i klimatyzację. Gdy zawiozłem wszystkich na miejsce...itd.  Zadaniem dzieci może być też zgadywanie "autora"opowiadania.
Dla pierwszaków taką opowieść może przygotować nauczyciel.


sobota, 6 sierpnia 2016

Ja mam... mnożenie w zakresie 100


Grę "Ja wiem" robiłam sama zainspirowana anglojęzyczną stronką. Mam jednak miłą wiadomość dla tych, którzy chcieliby taką grę wykorzystać, drukując ją z gotowego szablonu. Ja swoją drugą i trzecią taką grę (do mnożenia) wydrukowałam właśnie ze strony wczesnoszkolni.pl


Polecam tę stronę, bo można tu znaleźć wiele ciekawych inspiracji do pracy w edukacji wczesnoszkolnej oraz gotowe do wydrukowania pomoce.

Więcej, mniej


Gra "Więcej, mniej" składa się z kart, na których znajdują się ciągi liczb. Zadaniem dzieci jest wymyślenie zasady wg, której zostały ułożone liczby.

 Do zabawy przyda się też kartka i coś do pisania. Dzieci mogą otrzymać od nauczyciela jedną kartę(na każdej znajduje się pięć odrębnych zasad) lub kilka kart. 

Inną wersją korzystania z tych kart może być ich segregacja na dwie grupy: "mniej" gdzie liczby maleją, "więcej", gdzie liczby  rosną. 

Dodatkowo na wzór otrzymanej karty uczniowie mogą samodzielnie wymyślać i zapisywać ciągi liczb wg wymyślonej zasady.

piątek, 5 sierpnia 2016

Potrzeba matką wynalazku


Dzisiaj napiszę o praktycznym rozwiązaniu, o pomyśle, który sprawi, że nasze gry, pomoce będą trwałe, ładne i tanie. Nasze gry robimy najczęściej korzystając z laminarki. To  dobry pomysł, ale z pewnością droższy.  Sposób wykonywania gier z użyciem woreczków podsunęła mi Jola. 

Mój Ktoś(zaglądnij do Ktosiów i poczytaj o Bedi, to o niej).

Do wykonania pomocy używam głowy( pomysł) Internetu, książki(inspiracja) drukarki(materializacja pomysłu), tekturki i woreczków(końcowy etap produkcji).  Używam woreczków z zamknięciem. 

Po schowaniu karteczki odcinam zamknięcie. Po co? Robię tak, aby zawartość woreczków nie była dostępna "ciekawym" świata, małym paluszkom. Ważne, pod spód wydrukowanej karty wkładam małą tekturkę, po to, aby karta była sztywna. Do spisu moich umiejętności dopisuję: "pomysłodawca i producent gier edukacyjnych".

czwartek, 4 sierpnia 2016

Ja mam


"Ja mam" to zabawa matematyczna angażująca dzieci już od początku lekcji. Każdemu dziecku dajemy losowo wybraną kartę. Zadaniem ucznia jest uważne słuchanie i liczenie, by w odpowiednim czasie  włączyć się z odpowiedzią i kolejnemu uczestnikowi zabawy zadać pytanie:"Kto ma?"